مؤسس

محترم انجنیر دوست محمد پیکان  مؤسس مؤسسه تحصیلات عالی ترکستان:

محترم انجنیر دوست محمد “پیکان” فرزند دوکتور فدا محمد پیــکان در ۲۷ جدی سال ۱۳۷۰ هـ ش درفرجامین سال‌های دوران جهاد  مقــدس در یک خانواده روشنفکر و روحانی متدین در قریه پیکاندره ولــــسوالی شولگره ولایت بلخ چشم به جهان گشود، موصوف تعلیـــمات ابتدایی خود را در لیسه پیکاندره و در کنار دروس رسمی علوم دینی را نزد پدرکلان خویش مرحوم داملا عبدالستار فرا گرفته است،  دوره متوسطه را در لیسه عالی سلطان غیاث الدین و دوره لیسه را در لیسه عالی استقلال شهر مزارشریف به پایان رسانید، ایشان پس از پایان دوره لیسانس انجنیری ساختمانی از پوهنتون بلخ، ماستری خویش را در رشته شهرسازی از دانشگاه پیام نور نیز بدست آورده است.

انجنیر دوست محمد پیکان یکتن از جوانان دلسوز، مهربان، پاک نیت و سرشار از علاقه خدمت گذاری به مردم افغانستان،  کار خویش را با نهاد های معتبر ملی و بین المللی در سال ۱۳۹۳ آغاز نموده و از این طریق خدمات مهم و ارزنده ای را برای مردم شهر و ولسوالی های ولایت بلخ انجام داده است.

 آقای پیکان در سال ۱۳۹۳ به صفت انجنیر ساختمانی وزارت صحت عامه به کار آغاز و در سال ۱۳۹۴ به صفت مسئول نظارت از پروژه های ساختمانی وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان مقرر و از این طریق خدمات شایانی را بر زیربناهای ساختمانی وزارت صحت عامه در ولایات مختلف به مردم نیازمند کشور انجام داده است.

موصوف بنابر شایستگی و تقاضای مردم برای خدمتگذاری بیشتر برای ملت شریف ولایت بلخ نامزد انتخابات پارلمانی 1397 گردید و به عنوان یکی از محبوبترین چهره های جوان، جایگاه دومین کاندید دارای رأی بلند از میان ترک تباران به سطح کشور خصوصا مردم بلخ را از آن خود نمود، اما بنابر مداخلات مستقیم از سوی حاکمان وقت، نتوانست به پارلمان کشور راه یابد.

انجنیر دوست محمد پیکان با تلاش های شبانه روزی خود توانست از کارهای ساختمانی عام المنفعه و لوژستیکی برای مردم رنج دیده خود خدمت نماید و توانست مکاتب و کلینیک های صحی زیادی را در کشور اعمار نماید. پیکان  در این اواخر به منظور دست یافتن مردمش به خدمات معیاری و با کیفیت تحصیلی و دانش مدرن،  توانست مؤسسه تحصیلات عالی ترکستان وشفاخانه کادری (افغان اوزبیک) در شهر مزار شریف را  با نوآوری های لازم در خدمت مردم شریف بلخ  قرار دهد